Açık Hava Tasarımları

Açık Hava Tasarımları

Açık Hava Reklamcılıgı Nedir?

Yazılı basındaki reklamı görmek için para verip gazete, dergi satın almanız, televizyondaki reklamı izlemek için en azından televizyonunuzun açmanız gerekir. Hiçbir güç harcamadan maruz kalınan tek reklam mecrası Açıkhava reklamcılığı bu yönüyle diğerlerinden ayrılıyor.

BILLBOARD

Açıkhava’daki reklam panolarının birçoğuna günlük kullanımda billboard denilmektedir. Ancak genel olarak “reklam panosu” şeklinde algılanan billboard açık hava reklam araçlarından sadece bir tanesidir. Açıkhava reklam araçları için kullanılan genel bir ifade olarak bilinse de teknik olarak billboard başlı başına en yaygın reklam aracıdır. Billboard; şehir merkezlerinde yaya ve taşıt trafiğinin yoğun olduğu yerlere monte edilen trafiği ve görüş alanını engellemeyecek şekilde- 346 cm en, 196 cm boy olmak üzere dikdörtgen şeklinde net kullanım alanları olan en yaygın açık hava reklam araçlarıdır.

RAKET

Miniboard ve raket board olarak bilinen açık hava reklam araçları 70×100 cm ve 90×130 cm olarak değişik ölçüler taşıyabilmektedir. Çift yüzlü olan bu aracın her iki yönü de afiş yapıştırılarak kullanılabilmektedir. Açıkhava reklam araçları arasında reklam güvenliği açısından en sağlıklı olanıdır. Çünkü billboard, sokakboard gibi reklam araçlarındaki afişler koruma imkanı olmadığı için kolay tahrip olabilirken miniboardlar kırılmayan bir cam çerçeve içerisinde oldukları için afişlerin tahribata uğramaması için en güvenli reklam aracıdır.

DURAK REKLAMLARI

Son yıllarda otobüs duraklarında hızlı bir gelişme ile kent-mobilya anlayışı hakim olmuştur. Bu kent mobilya anlayışı eski metal-saç karışımı, boyaları nedeniyle sürekli bakım isteyen eski durakların kaldırılarak yerine şeffaf, plastik alaşımlı, geniş oturma alanları bulunan, estetik duraklar monte edilmesini sağlamıştır. Bu durakların sağ ve sol cephelerine bakan kısımları ise reklam alanı olarak dizayn edilmiş miniboard-raketboardlarda ki gibi duraklarda da 70×100 ya da 90×130’luk afişlerle teşhir edilmeye başlanılmıştır. Durak reklamları da hem kamu yararına şık mekanların oluşmasını sağlarken hem de işletmeler için etkili bir reklam mecrası ortaya çıkarmaktadır.

MEGALIGHT

Gelişen teknik imkanlar ve reklam dünyasındaki yeni arayışlar neticesinde billboard mantığından hareketle yeni reklam araçları geliştirilmiştir. Bu araçlar billboardların büyültülmesi, ışıklandırılması, değişik kasalarla çerçevelendirilmesi neticesinde belli standartları olmayan büyük, yerden oldukça yüksek, sabit, ışıklı reklam araçlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu reklam araçlarına genel olarak mega-ışık anlamında megalıght denilmektedir. Totem olarak adlandırılan reklam araçlarını da bir standartta sahip olmadıkları için billboard ve megalıghtın türevi olarak geliştirilmiş olarak tanımlayabiliriz.

IŞIKLI DİJİTAL REKLAMLAR

Billboardlar gibi yaya ve taşıt trafiğin yoğun olduğu bölgelere yerleştirilen ölçü ve boyutları kullanım alanlarına göre farklılık gösteren ışıklı dijital reklam araçları teknolojik imkanların kullanıldığı modern reklam araçlarındandır. Likit ekranlar, akan yazılar gibi küçük modelleri ile reklam piyasasın da boy gösteren bu araçlar günümüzde televizyon kalitesinde görüntü verir hale gelmiş pahalı bir reklam olmasının yanı sıra özellikle büyük meydanlarda ve geçiş alanlarında tercih edilir hale gelmiştir.

ARAÇ REKLAMLARI

Şehir içi taşımacılığında kullanılan araçların dış kaporta boyalarının reklam şeklinde dizayn edilmesidir. Yaygın olarak kullanılan bir açık hava reklam şeklidir. Yalnız trafik güvenliği ve görsel kirlilik açısından dikkatli olunması gereken bir reklam aracıdır.